Wywiad Marcinem Zenczewskim
“Tatadżer w pracy”

Nad czym głowi się kadra zarządzająca firmy? Jak wybrać rozwiązania właściwe dla danej organizacji? Czy przedsiębiorstwa IT stosują narzędzia, które same wdrażają? – na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w wywiadzie z Marcinem Zenczewskim, dyrektorem działu wdrożeniowego aplikacji Flexi w ValueTank.

1. Marcin, jak tłumaczysz dzieciom, czym się zajmujesz?

Był taki czas, że musiałem tłumaczyć się dzieciom z częstych podróży służbowych. W ramach prowadzonych projektów, naprawdę dużo latałem po świecie. Pamiętam, jak pewnego dnia szkolna wychowawczyni podeszła do mnie z prośbą o rozmowę. Trochę się zaniepokoiłem, ale nie chodziło o to, że córka coś przeskrobała. Zostałem zaproszony na dzień z rodzicami, podczas którego opowiadają oni o swoich zawodach. Oczywiście zgodziłem się, pożegnałem i już zbieram się do wyjścia, gdy wychowawczyni mówi, że „musi być naprawdę fajne, tak latać po świecie”. Bąknąłem coś, że praca jak praca i w zasadzie to nie ma czasu na zwiedzanie i wyszedłem. Podczas spotkania wychowawczyni z przedszkola zaanonsowała mnie: Dzisiaj naszym gościem jest tata Zosi, opowie nam o zawodzie pilota 
Owszem pilotuję, ale nie samoloty tylko projekty wdrożeniowe, tylko jak to wytłumaczyć dzieciom? Naprawdę musiałem się nagimnastykować, żeby wybrnąć z sytuacji, bo opowiadanie o konsultingu, doradztwie i wdrożeniach systemów rejestrowych, systemów do budżetowania i planowania finansowego, nie wzbudza zainteresowania takiej młodej widowni. A gdy padło słowo menadżer, moja córka finalnie mianowała mnie tatadżerem i tak już zostało.

2. Naprawdę próbowałeś tłumaczyć dzieciom, co to jest system rejestrowy?

Chyba większość dorosłych może mieć problem z tym pojęciem.
Próbowałem, a później zboczyliśmy na inne tematy. Jednak tak jak powiedziałaś, często jak wspominam o systemach rejestrowych napotykam na niezrozumienie nie tylko u dzieci.
Podczas spotkań, nie tylko biznesowych, rozmawiam o tym czym się zajmujemy w dziale. Żeby w pełni zrozumieć warto na początek zadać pytanie: Czym jest rejestr? Rejestr, w skrócie, jest to uporządkowanym zbiorem informacji na jakiś temat. Rejestr to coś czego nie chcemy lub nie wolno nam zapomnieć. Na przykład. popularne ostatnio rejestry RODO albo jeszcze bardziej popularne listy zakupów dla działów Procurement. Oba rejestry wymagają zapisania informacji i pamiętania przez określony czas co się w nim znajduje. Może kilka przykładów z różnych obszarów rozwieje wątpliwości:

  • system obsługi klienta, czyli w zasadzie rejestr zgłoszeń, skarg, wniosków, reklamacji, zapytań oraz ich kompleksowa obsługa,
  • ewidencja przedmiotów w organizacji, obsługa ich przyjęcia do magazynów, wydania pracownikom, etc.
  • rejestry HR, np. wnioski urlopowe, timesheety, podania o pracę, wraz z pilnowaniem terminów, powiadomieniami mailowymi,
  • rejestry umów, aktów prawnych, faktur
  • system premiowy, w tym skomplikowany sposób naliczania premii za w układzie macierzowym (inwestycja, pozycja w projekcie, struktura organizacyjna)
  • system do zarządzania kontrolami i audytami, w tym planowanie, wsparcie realizacji zaleceń pokontrolnych, i inne
    rejestr geodezyjny działek i gruntów

W ValueTank od ponad dekady zajmujemy się budowaniem rejestrów. Wypracowaliśmy własną metodologię i narzędzia do ich tworzenia. Tak powstała platforma Flexi.

3. Do czego wam potrzebne jest Flexi?

Flexi pozwala w sposób szybki i prosty skonfigurować kompleksową aplikację rejestrową. Budujemy aplikację trochę jak z klocków, zaszywamy w niej procesy biznesowe i wszystko co potrzebne do samodzielnego i stabilnego funkcjonowania aplikacji.
Flexi powstało, aby ułatwić i przyspieszyć nam pracę przy wdrożeniach aplikacji rejestrowych i zredukować do minimum powtarzalne czynności. Dzięki temu podczas wdrożenia zajmujemy się tylko sprawami specyficznymi dla klienta, np. zdefiniowaniem procesów biznesowych, implementacją mechanizmów spierających pracę użytkowników takich jak słowniki, walidacja danych, itd.
Dzięki Flexi, która standaryzuje wygląd wszystkich aplikacji, użytkownicy pracujący na wielu z nich wiedzą czego się spodziewać i jak obsługiwać kolejny rejestr. Oprócz zapewnienia niskich kosztów wdrożenia, obniża to również koszty szkoleń, utrzymania, etc.

4. Jakie doświadczenie zawodowe było dla Ciebie kluczowe, jeżeli chodzi o Flexi?

Przejąłem dział dwa lata temu, kiedy wersja Flexi otrzymała wersję 3. To była całkowita przebudowa technologiczna. Pozostawiono jedynie solidne podstawy architektoniczne oraz koncepcyjne. To był dobry krok, klienci otrzymali nowoczesną ale wciąż stabilną i niezawodną platformę, lepszą wydajność, konfigurowalność oraz wygląd na miarę naszych czasów.

5. Jaka jest twoja rola w kontaktach z klientami?

Od samego początku staram się być blisko każdego klienta. Rozmawiam, a przede wszystkim słucham. Dzięki dobrej relacji i otwartości klientów, jestem w stanie nakreślić oczekiwaną ścieżkę funkcjonalnej rozbudowy Flexi. Pracując blisko z architektami technicznymi wypracowujemy plany krótko- i długoterminowego rozwoju Flexi. Małymi kroczkami dodajemy coraz szerszy zakres funkcjonalności, aby sprostać potrzebom użytkowników, którzy z roku na rok są coraz bardziej wymagający.
W tym biznesie dobre relacje i zadowolenie klientów i użytkowników jest najważniejsze, bo konkurencja jest wysoka. Na tym w tej chwili wygrywamy.

6. Dla kogo jest to narzędzie? Komu w szczególności je dedykujecie?

Flexi jako platforma do tworzenia rejestrów nie jest powiązana ściśle z żądną branżą. Blisko połowa naszych klientów to firmy transportowe, ale obsługujemy też branżę Retail, tworzymy aplikacje rejestrowe dla kancelarii prawnych, etc.

7. Ile trwa średnio wdrożenie takiego narzędzia, jakim jest Flexi?

Instalacja Flexi zajmuje nam naprawdę krótko – dzień maksymalnie dwa. Wdrożenie aplikacji to inna sprawa i wszystko zależy od wymagań klienta. Najszybsze wdrożenie z jakim mieliśmy do czynienia to 3 tygodnie, najdłuższe to 7 miesięcy, z czego gros czasu to analiza i spotkania z klientem. Jeśli wiadomo co trzeba zrobić, to budowa aplikacji jest naprawdę szybka.

8. Dlaczego warto zainwestować w tę aplikację, a nie korzystać z rozwiązań darmowych?

Ciekawie postawione pytanie. Nad podobnym pytaniem głowi się management wysokiego szczebla w wielu organizacjach podczas określania strategii dla IT. Tu zazwyczaj stajemy przed pytaniem czy system open source nie będzie lepszy (czyli tańszy) niż produkt komercyjny, ale w większości przypadków jednak produkty komercyjne wygrywają. Dlaczego?
Bo jest gwarancja i wsparcie producenta dla produktu. Bo jest określona strategia rozwoju systemu. Bo wdrożenia rozwiązań komercyjnych są krótsze. A dlaczego Flexi? Bo w swojej klasie jest najlepsze. Bo oprócz wsparcia klientów dajemy im realny wpływ na rozwój platformy.

9. Czy ma ona zastosowanie w ValueTank, czy sami z niej korzystacie?

Oczywiście! Do zarządzania zgłoszeniami serwisowymi, do zarządzania czasem pracy, urlopami, do zarządzania umowami i dostępem do nich. Jeśli tylko jest taka potrzeba, to do biblioteki aplikacji dodajemy nowe.

10. Twoje największe wyzwanie z nią związane?

Tu chyba dopiero nadejdzie, gdy będziemy się przygotowywać do upgrade do następnej wersji.

Po więcej informacji zapraszam na adres: mzenczewskie@valuetank.com